The 15th Excellence in Pediatrics Conference “Improving Child Health Globally” (EiP 2023) w Paryżu

W dniach 30 listopada – 2 grudnia 2023 odbyła się w Paryżu cykliczna konferencja „Excellence in Pediatrics”, która po raz 15. zgromadziła lekarzy pediatrów i specjalistów zdrowia publicznego z 76 krajów świata.

Podczas trzech dni konferencji naukowcy i klinicyści dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w kontekście wyzwań i zagrożeń zdrowia najmłodszych pacjentów w czasie postpandemicznym. W pięciu równoległych sesjach tematycznych zaprezentowano ponad 120 doniesień naukowych dotyczących tematycznie m.in. zagadnień neonatologii, chorób układu oddechowego oraz chorób zakaźnych dzieci, jak i trendów w zdrowiu nastolatków, zachowań zdrowotnych młodzieży szkolnej i ich kontekstu społecznego.

W konferencji uczestniczyła dr n. med. Katarzyna Lewtak prezentując poster pt. „Newborn hospitalizations in intensive care units in Poland: study based on the National Hospital Registry, 2012-2021” z wynikami badań nad hospitalizacjami noworodków w Polsce w latach 2012-2021,  zrealizowanymi przez zespół naukowców z Zakładu Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego pod kierownictwem prof. dr hab. Anety Nitsch-Osuch we współpracy z przedstawicielami Instytutu Medycyny Wsi, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.