Sesja Noblowska Towarzystwa Naukowego Warszawskiego

W dniu 12 grudnia 2023 roku w siedzibie Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk odbyła się Sesja Noblowska organizowana corocznie przez Towarzystwo Naukowe Warszawskie (Wydział Nauk Biologicznych, Wydział Nauk Lekarskich oraz Wydział Nauk Matematycznych i Fizycznych). Podczas sesji zaproszeni prelegenci przedstawili sylwetki tegorocznych Laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny, w dziedzinie chemii oraz w dziedzinie fizyki.

W roku 2023 Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii otrzymali twórcy technologii mRNA, która stała się podstawą opracowania skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19: dr Katalina Kariko oraz prof. Drew Weissman.

Sylwetki Laureatów przedstawił dr hab. Roman Szczęsny, kierownik Pracowni Biologii Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w swoim wykładzie pt. „Szczepionki mRNA – możliwości i wyzwania”.   Następnie prof. Aneta Nitsch-Osuch wygłosiła wykład pt. „Jak niemożliwe stało się możliwe, czyli o wpływie pandemii COVID-19 na rozwój szczepionek mRNA”, przypominając iż historia medycyny nieraz wskazywała na fakt, iż sytuacje kryzysowe stanowią istotny przyczynek do rozwoju i postępu.